Materiały stosowane do drzwi wejściowych - ich zalety i wady


Strona główna - Materiały stosowane do drzwi wejściowych - ich zalety i wady

Materiały stosowane do drzwi wejściowych - ich zalety i wady

W produkcji drzwi wejściowych stosuje się obecnie kilka różnych rodzajów materiałów. Przy ich zakupie warto pamiętać o tym, aby dopasować je także pod tym kątem. Najczęściej wykorzystuje się drewno, stal, a także PCV. Czym różnią się pomiędzy sobą i jakie są ich zalety i wady?

Drzwi drewniane

Drewno jest materiałem stosowanym przy produkcji stolarki od wieków. Drzwi drewniane są nie tylko estetyczne, ale również wyróżniają się dobrą izolacyjnością cieplną i akustyczną. Drzwi wejściowe tego typu są obecnie wykańczane blachą stalową wewnątrz, dzięki czemu są one mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Niestety, główną wadą drzwi z drewna naturalnego jest konieczność ich regularnej konserwacji. Drewno jest podatne na czynniki pogodowe, w tym głównie na wilgoć, dlatego konieczne jest zakupienie modeli z odpowiednim wykończeniem i potem okresowe malowanie ich specjalnymi preparatami.

Drzwi PCV

Tańszym rozwiązaniem od drewna są drzwi PCV – z tworzyw sztucznych. Wyróżniają się wieloma zaletami, miedzy innymi mają bardzo dobre parametry termoizolacyjne oraz dźwiękochłonne, są łatwe do utrzymania w czystości i lekkie. Podobnie jak przy drzwiach drewnianych ich rdzeń stanowi blacha stalowa. Z zewnątrz mogą być wykończone okleinami, na przykład przypominającymi drewno. Ich wada to głównie niższa wytrzymałość na uszkodzenia.

Drzwi stalowe

Drzwi stalowe są głównie stosowane w budynkach przemysłowych, magazynach, obiektach handlowych, ale także mogą być użyte jako drzwi antywłamaniowe do domów i mieszkań, ponieważ wyróżniają się bardzo dobrą trwałością i odpornością. Są stabilne, niestety dość ciężkie. Pod względem estetyki są dostępne w pełnej gamie wzorów – są powlekane różnokolorowymi foliami PCV czy też pokrywane płytami MDF. Są droższe od drzwi z PCV, ale tańsze od drewnianych, w związku z czym cieszą się dużym powodzeniem.

Również w sprzedaży dostępne są drzwi aluminiowe oraz z włókna szklanego, jednak są one rzadziej stosowane.

Przy doborze drzwi zewnętrznych warto zawsze skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie, którzy będą mogli podpowiedzieć, które modele sprawdzą się najlepiej.

STAL-BUD - Drzwi i okna PCV