Okna PCV czy drewniane - które wybrać


Strona główna - Okna PCV czy drewniane - które wybrać

Okna PCV czy drewniane - które wybrać

Wybór stolarki okiennej to kluczowa kwestia mająca przełożenie na energooszczędność budynku czy mieszkania. Wbrew pozorom to właśnie okna są najbardziej wrażliwym elementem elewacji, który może spowodować duże straty ciepła, lub też im zapobiec. Pół wieku temu montowano okna drewniane, które pomimo wielu starań ówczesnych konstruktów nie były doskonałe. Później przyszedł czas na stolarkę okienną PCV, która niemalże szturmem zdobyła i zdominowała rynek budowlany na wiele lat. Bynajmniej przewaga okien plastikowych nie spowodowała zaprzestania produkcji okien drewnianych, niemniej stanowią one niewielki procent udziału w całym rynku stolarki otworowej. Niezmiennie pozostał podział pomiędzy zagorzałymi zwolennikami okien plastikowych i okien drewnianych - my dokonamy analitycznego porównania obu opcji i pokażemy, które rozwiązanie jest lepsze dla inwestorów. 

Okna plastikowe - diabeł tkwi w szczegółach

  Zacznijmy od obalenia mitu powtarzanego przez przeciwników stolarki PCV, którzy twierdzą, że okna z tego surowca różnią się między sobą wyłącznie ceną, a plastik sam w sobie nie jest w stanie zapewnić właściwej ochrony przed chłodem. Zauważmy, że każde okno musi być oznaczone współczynnikiem przenikania ciepła dla całego okna, na które składa się nie tylko rama, ale także i zestaw szybowy. Rama okien plastikowych jest zawsze materiałem ciepłym, a ilość komór w jej wnętrzu tworzy odpowiednie bariery, które z jednej strony chronią przed stratami ciepła, z drugiej podnoszą stabilność całej konstrukcji.       

Okna plastikowe idealne do domów pasywnych

Omawiając konstrukcję i tym samym stabilność okien plastikowych należy dodać, że wnętrze ramy i skrzydła jest dodatkowo wzmacniane specjalnymi kształtkami, a w oknach przeznaczonych do budynków energooszczędnych często dodatkowo wypełnione pianką poliuretanową. Zauważmy, że odpowiednia rama w połączeniu z niskoemisyjnym zestawem szybowym uzupełnionym tzw. ciepłą ramką eliminującą mostki termiczne osiąga bardzo niskie współczynniki przenikania ciepła, co z kolei pozwala montować okna plastikowe w domach pasywnych.       

Łatwa i bezproblemowa pielęgnacja

Dużą zaletą okien plastikowych jest ich łatwa pielęgnacja. W przeciwieństwie do drewnianych, z oczywistych względów nie wymagają one malowania. Co więcej, stolarka plastikowa nie musi być biała. Każdy producent proponuje co najmniej kilka oklein drewnopodobnych i profili barwionych w masie. Infiltracja okien pcv nie jest kwestią problematyczną. Nie jest więc prawdą jakoby tego rodzaju stolarka była nader szczelna, odpowiednia regulacja okuć gwarantuje właściwy przepływ powietrza.    

Cena - kolejny atut okien PCV

Atutem, który biorą pod uwagę inwestorzy jest oczywiście cena okien plastikowych. Mając na uwadze wysoką trwałość okien pcv, niskoemisyjność, brak konieczności ich odnawiania,a także możliwość wykonania stolarki w różnych kształtach i kolorach ten rodzaj stolarki jest najchętniej wybierany tak do nowego budownictwa, jak i podczas renowacji starszych obiektów.     

Wady?

Minusem okien plastikowych może być fakt, że ciemniejsze wersje oklein wpływają na szybsze nagrzewanie się stolarki, a tym samym na jej rozszerzalność.Jeśli podczas zamawiania stolarki okiennej plastikowej rozmiar okien będzie nieprawidłowo dopasowany do otworów okiennych może dojść do odkształceń, stąd też tak ważny jest prawidłowy pomiar, jak i fachowy montaż stolarki wykonany przez autoryzowaną ekipę.

Okna drewniane

  Z całą pewnością okna drewniane charakteryzują się naturalnym wyglądem, który zdecydowanie powinien zostać zachowany np. w domach stylizowanych na dworki. Ich zaletą jest także to, że są mniej podatne na odkształcenia,ale wyłącznie pod warunkiem, że stolarka drewniana została wyprodukowana zgodnie z zachowaniem cyklu przygotowania drewna i nowoczesnych technologii. Okna drewniane uznanych producentów są niestety zdecydowanie droższe od okien plastikowych tej samej klasy, a sięganie po tańsze wyroby obarczone jest dużym ryzykiem kupienia bubla, który zaraz po okresie gwarancji będzie wymagał remontu, o ile nie ponownej wymiany. Okna drewniane z racji swojej litej konstrukcji ramy są dostępne w większych rozmiarach niż okna plastikowe, a ponadto mogą być wykonane praktycznie w każdym kształcie. Można je wyposażyć w funkcje zabezpieczające przed włamaniem, aczkolwiek tę konkurencję zdecydowanie wygrywają okna plastikowe.